საგანი- მათემატიკა
მასწავლებელი- მაია ლომსაძე
მასწავლებელი- მაია ლომსაძე
| გაკვეთილის მთავარი თემა | გეომეტრიული გარდაქმნები ცენტრული და ღერძული სიმეტრიები |
| სწავლების საფეხური | IX კლასი |
| მოსწავლეთა პროფილი | კლასში 29 მოსწავლეა. განსაკუთრებული მიდგომის საჭიროების მქონე ბავშვები არ არიან. |
| გაკვეთილის მიზნები და შედეგები | მოსწავლეებმა გაიაზრონ გეომეტრიული გარდაქმნები , მათი თვისებები , გაეცნონ გარდაქმნათა კომპოზიციებს , გაიწაფონ : ფიგურის სიმეტრიული ფიგურის აგებაში ; სიმეტრიული ფიგურების ამოცნობაში ; სიმეტრიის ღერძების და სიმეტრიის ცენტრის პოვნაში.იმსჯელონ რა გეომეტრიული გარდაქმნა შეიძლება იყოს მოცემული ორი გეომეტრიული გარდაქმნის კომპოზიცია ; ასაბუთებენ თავის მოსაზრებას. |
| წინასწარი ცოდნა | მოსწავლეებმა უნდა იცოდნენ შუამართობის განსაზღვრება ; მანძილი წერტილიდან წრფემდე ; საკოორდინატო სიბრტყეზე წერტილის აგება და საკოორდინატო მეოთხედებში წერტილის კოორდინატების ნიშნები. |
| შეფასების საგანი და პროცედურები | შეფასდება ზეპირი პრეზენტაცია , მსჯელობა , სიბრტყეზე სიმეტრიული ფიგურის აგების უნარ-ჩვევა. გამოყენებული იქნება როგორც განმსაზღვრელი , ისე განმავითარებელი შეფასება . მოსწავლეები შეფასდებიან გაკვეთილზე ჩართულობაში წინასწარ მომზადებული რუბრიკებით . |
| სასწავლო მასალები და ტექნიკური რესურსები | სახელმძღვანელო: გ. გოგიშვილი,თ.ვეფხვაძე მათემატიკა IX კლასი;უჯრედებიანი ფურცლები,გუაში ,ფუნჯი , ფანქრები,სახაზავები, კომპიუტერი,პროექტორი. |
| გაკვეთილის მსვლელობა საკლასო მენეჯმენტი | აქტივობა 1 . (ჯგუფური მუშაობა)5წთ მოსწავლეები ფურცლებზე ხაზავენ გეომეტრიულ ფიგურებს და გადაკეცავენ სიმეტრიის ღერძზე , თვალსაჩინოებაზე დაყრდნობით თითოეული ჯგუფი გამოთქვამს ვარაუდს ღერძული სიმეტრიის თვისებების შესახებ. აქტივობა 2 . (მინი ლექცია)15წთ მასწავლებელი უხსნის კლასს , რომ როგორც ღერძული ასევე ცენტრული სიმეტრიები სიბრტყის თავის თავზე ურთიერთცალსახა ასხვებია . განიხილავს XOY საკოორდინატო სიბრტყეზე ცენტრულ და ღერძულ სიმეტრიათა კომპოზიციებს ; პროექტორით უჩვენებს მოსწავლეებს ინტერნეტში მოძიებულ შესაბამის მასალას . აქტივობა3 . (ტესტებზე მუშაობა) 15წთ მუშაობა მიმდინარეობს წყვილებში სახელმძღვანელოდან შერჩეულ ტესტებზე. აქტივობა4 . (შემაჯამებელი კითხვები)5წთ მასწავლებელი მთელ კლასს უსვამს კითხვებს რა თვისებებით ხასიათდება ღერძული და ცენტრული სიმეტრიები ;რა გეომეტრიული გარდაქმნა შეიძლება იყოს ორი სიმეტრიის კომპოზიცია. აქტივობა5 . (საშინაო დავალება)2წთ დავალებად მიეცემათ სავრჯიშოები სახელმძღვანელოდან ; ინტერნეტში მოიძიონ სურათები სიმეტრიაზე. აქტივობა6 . (შეფასება)3წთ |
იდეალური გეგმაა
ОтветитьУдалитьმაიკო,საინტერესო გეგმაა,ასე სრულყოფილად დაგეგმილი გაკვეთილი მოსწავლეების მოტივაციას ნამდვილად აამაღლებს.
ОтветитьУдалить